piątek, 25 kwietnia 2014

Szampony do włosów #1

Szampon ma za zadanie usuwać brud, pienić się i tworzyć zawiesinę z zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni włosów. Dlatego też wyróżnia się trzy podstawowe składniki szamponu:

  • środek powierzchniowo czynny;
  • składnik nadający lepkość;
  • wodę.

Tak naprawdę to tylko te trzy rzeczy składają się na właściwy sobie szampon do włosów.. cała reszta to tylko dodatki, które głównie są dodawane tylko dlatego, że my ich wymagamy!

Pierwszym z dodatków są konserwanty. Są ważne ze względu na to, że hamują rozwój bakterii i grzybów. Są stosowane do większości kosmetyków, ponieważ dzięki nim kosmetyki są trwalsze i mogą stać przez jakiś czas w pojemniczkach na naszych półkach. Ich stężenie wystarczające do wykonania swojego zadania wynosi 0,1-0,5%, czyli stosunkowo niewiele. Do takich konserwantów należą: formaldehyd, donory formaldehydu, parabeny oraz różne mieszaniny. Oczywiście substancje przeciwdrobnoustrojowe mają też swoje wady..

Środki perłotwórcze i zmętniające, inaczej nabłyszczające. Nie są często używane, służą do maskowania substancji nierozpuszczalnych zawartych w kosmetyku. Kiedyś były dodawane do wszystkich szamponów, dopóki na rynek nie weszły szampony przezroczyste, bezbarwne.

Kolejnymi dodatkami są, występujące we wszelkich produktach, barwniki. Nie są one w szamponie do niczego sensownego potrzebne, jednak mało kto chciałby kupować szampon o nieciekawym żółtawym zabarwieniu, którym charakteryzują się roztwory substancji powierzchniowo czynnych. Występują w niewielkich ilościach (chociażby po to by nie zabarwić nam skóry ani włosów :)), są dopasowywane do zapachu. Czyli przykładowo gdyby szampon miał zapach truskawek, to dodano by do niego barwniki nadające czerwono-różowy kolor. Te występujące w szamponach są rozpuszczalne w wodzie i nawet niewielka ich ilość jest w stanie wywołać reakcje alergiczne.

Ostatnim dodatkiem są oczywiście zapachy. Znowu są to składniki niepotrzebne, jednak wymagane dla wygody konsumentów. Kompozycje zapachowe są rozpuszczalne w tłuszczach i w mieszaninach środków powierzchniowo czynnych. Pomimo małej ilości mogą powodować reakcje nadwrażliwości, dlatego głównie stosuje się hipoalergiczne kompozycje perfumowane.

Nie wspominam tutaj o dodatkach związanych z konkretnymi typami szamponów, gdyż jest to zbyt rozległy temat jak na jeden post. Już przy samych szamponach można zauważyć, że używane przez nas kosmetyki zawierają dużo zbędnych tak na dobrą sprawę substancji, bez których można by się było obejść. Jednak kosmetyki są dostosowywane pod nas, to my wymagamy pięknych zapachów, ładnego wyglądu.. a niekoniecznie zawsze wychodzi nam to na dobre :).

Dzisiaj to na tyle, chciałabym napisać nieco więcej przydatnych rzeczy, ale źle by było zaczynać od końca tak naprawdę.. Jeśli coś Was szczególnie interesuje, śmiało piszcie w komentarzu, być może zainspiruje mnie to na kolejny post albo uwzględnię dany temat szybciej niż początkowo zamierzałam. W przyszły piątek nie ma mnie w domu, więc nie wiem kiedy znowu tutaj napiszę. Może zrobię to wcześniej niż zwykle, albo po prostu tydzień później. Tymczasem życzę miłego weekendu :)

źródła: "Kosmetologia i farmakologia skóry" Marie-Claude Martini

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka