wtorek, 29 kwietnia 2014

Szampony do włosów #2 - Włosy tłuste

Gruczoły łojowe znajdują się pod naskórkiem na poziomie skóry właściwej, są współzależne od mieszka włosowego. Prościej tłumacząc można powiedzieć, że gruczoł znajduje się w takiej torebce jakby utworzonej z mieszka włosowego otaczającego włos pod powierzchnią nabłonka. Jest on gruczołem holokrynowym, to znaczy, że cały gruczoł zmienia się w wydzielinę - obumiera. Wydziela się w postaci łoju pokrywając powierzchnię włosa. Spełnia to funkcję odżywczą, nawilżającą i ochronę przed drobnoustrojami. Jednocześnie tłusta powłoka zatrzymuje resztki keratyny, z której zbudowane są włosy, oraz przyciąga zanieczyszczenia.Wydzielanie się łoju jest rzeczą naturalną, jednak przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmiernym jego wydzielaniem. Ten stan występuje głównie w wieku dojrzewania, jednak.. uwaga, dobra wiadomość dla kobiet - łojotok u nas cofa się w wieku dorosłym :). Niestety może wrócić w trakcie menopauzy..

Szampon do włosów przetłuszczających się powinien dobrze je oczyszczać, ale jednocześnie nie podrażniać gruczołu łojowego, gdyż jego podrażnienie skutkuje zwiększeniem wydzielania łoju. Działanie takiego szamponu opiera się na środkach powierzchniowo czynnych oraz substancjach czynnych. Często w takich szamponach (jak również innych) można spotkać Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate (SLES, SLS), które rzeczywiście dobrze oczyszczają, jednak są drażniące, dlatego też trzeba uważać ze stosowaniem takich specyfików.

Do substancji czynnych używanych w szamponach do włosów tłustych należy np. siarka organiczna, koloidalna, ze względu na to, że siarka (Sulfur) działa przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo. Dodatkowo stosuje się różne glinki, które absorbują tłuszcze oraz olejek cedrowy, mający działanie tonizujące.

Koniecznie trzeba pamiętać, by stosować szampon do włosów tłustych na przemian z łagodnym, który nie zawiera tylu drażniących środków - zapobiegniemy wtedy uszkodzeniu gruczołów łojowych jak i samej powierzchni skóry głowy. Dodam jeszcze, iż jest to szampon leczniczy, a każdy szampon leczniczy należy trzymać na włosach około 5 minut, żeby prawidłowo zadziałał.

Życzę wszystkim miłej majówki i dobrej nocy :). Wracam do pakowania :).

źródła: Kosmetologia i farmakologia skóry - Marie-Claude Martini; Chemia piękna - Marcin Molski oraz własne notatki

1 komentarz :

  1. Czekam aż mi się to skończy. Przetłuszczające się włosy to mega kłopot. :c

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka