sobota, 7 czerwca 2014

Skóra sucha

Czym się charakteryzuje sucha skóra?

Skóra sucha (inaczej słabo natłuszczona) jest cienka, chropowata, łuszcząca się, popękana. Najczęściej występuje u osób w młodym i na starość, jednak często można ją spotkać również u małych dzieci. Jest to nieprzyjemny stan skóry, osoby go posiadające mogą się skarżyć na uczucie napięcia skóry. Skóra jest uboga w lipidy, które stanowią jej podstawową warstwę ochronną, przez co podchodzi również pod skórę wrażliwą. Niedogodności związane z tym stanem mogą się zmieniać się zależnie od pogody. Problem ten niestety z wiekiem dotyka każdego, dlatego odpowiednia pielęgnacja nawet przy innych typach skóry jest bardzo ważna, gdyż może nieco "opóźnić" ten proces lub go załagodzić. Wysychanie powierzchni naszego ciała może przynieść ze sobą bolesne ranki, występujące szczególnie w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie delikatna (np. wargi, palce).

Jak ją rozpoznać?

Suchą skórę można poznać oczywiście po jej wyglądzie i strukturze - szorstka, popękana, złuszczająca się, o drobnych porach. Dodatkowo po przyłożeniu bibułki do miejsc, gdzie powstaje najwięcej łoju (czoło, policzki), nie zaobserwujemy na niej tłustych śladów (lub co najwyżej bardzo niewielkie ilości). Istnieją również specjalne urządzenia służące do badania poziomu nawilżenia skóry.

Jakie są przyczyny występowania tego typu skóry?

Brak spójności w martwych komórkach na powierzchni naskórka prowadzi do nadmiernej utraty wody, czego następstwem jest brak naturalnego czynnika nawilżającego i zmiany w substancjach natłuszczających (obniżona produkcja łoju i potu).

Do wyżej opisanej sytuacji prowadzi nadmierne działanie promieni słonecznych na skórę, czynniki środowiskowe (nadmierne zimno jak i ciepło, wiatr a również ogrzewanie pomieszczeń), starzenie się skóry. Poza tym do suchości przyczyniają się uwarunkowania genetyczne, choroby skóry jak i skłonności atopowe.

Jak powinniśmy dbać o suchą skórę?

Starać się unikać nadmiernie ogrzewanych pomieszczeń, sauny, zbyt gorącej i twardej wody. Latem, nad morzem czy też w górach szczególnie powinno się pamiętać o stosowaniu emulsji natłuszczających oraz chroniących przed promieniami słonecznymi.

Stanowczo odradza się używania środków myjących zawierających dużą ilość silnych detergentów (przykładowo SLS, SLES, ALS), gdyż dodatkowo wysuszają i wyjątkowo podrażniają suchą skórę. Natomiast warto zamiast ich używać delikatnych preparatów myjących, zawierających substancje natłuszczające, oleje, maski natłuszczające (np. z olejem z awokado) i szczególnie wiosną i latem kremy z filtrem. Można stosować delikatne peelingi (np. na bazie enzymów), bezalkoholowe toniki do twarzy (polecam wypróbować zrobić je samemu).

Tego m.in. szukaj w składzie:
  • witaminy: F (Linoleic Acid, Linolenic Acid), A (Retinol), E (Tocopherols), C (Ascorbic Acid)
  • oleje: z awokado (Avocado Oil, Persea Gratissima Oil), wiesiołka (Evening Primrose Oil), pestek moreli (Prunus Armeniaca Kernel Oil), orzechów laskowych (Hazelnut Oil), ziemnych (Arachis Hypogaea), Jojoba (Jojoba Oil), oliwek (Olea Europea Oil), nagietka (Calendula Officinalis Oil), dzikiej róży (Rosa Canina Fruit Oil)
  • masła Shea (Butyrospermum Parkii Butter)
  • ekstraktów: z owsa (Avena Sativa <Bran> Extract), drzewa sandałowego, eukaliptusa (Eucalyptus Globulus Extract), lawendy (Lavandula Angustifolia Extract), rumianku, róży, kwiatów pomarańczymirtu (Myrtus Communis Extract), geranium (Pelargonium Capitatum Extract)
  • ponadto m.in. mocznika (Urea), kwasu hialuronowego (Hyaluronic Acid), kwasu mlekowego (Lactic Acid)

żródła:
Kosmetologia i farmakologia skóry - Marie-Claude Martini 
Chemia piękna - Marcin Molski
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X. Petsitis, K. Kipper
Kosmetyka - Erika Fink

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka