poniedziałek, 16 czerwca 2014

Skóra wrażliwa

Czym się charakteryzuje skóra wrażliwa?

Delikatna, łatwo ulega podrażnieniom, często od praktycznie wszystkiego i przy okazji również sucha. Łatwo o alergie, zaczerwienienia, swędzenie, ciągłe uczucie takiego jakby naciągania się skóry. Najprościej można ją wyjaśnić stwierdzeniem, że po prostu "nie toleruje niczego".

Jak powstaje i co jej (nie)sprzyja?

Większa przepuszczalność skóry i zaburzenia krążenia w organizmie powodują zaburzenie funkcji skóry. Skóra staje się bardziej wrażliwa, czego następstwem jest nadmierne pobudzenie komórek nerwowych i, żeby to łatwiej określić, powstaje coś w rodzaju stanu zapalnego, lecz nie jest to odpowiednie określenie, jednak lepiej zrozumiałe dla większej liczby czytelników (w końcu nie każdy ma codziennie lekcje biologii i nie zna w pełni funkcjonowania wszystkich układów).

Powyżej opisany przypadek może być przyczyną, lecz nie musi. Nadwrażliwość może być również spowodowana atopią. Jednakże prawda jest taka, że powody występowania skóry wrażliwej często są po prostu nieznane.

Nasilaniu się wrażliwości skóry sprzyja środowisko (zmiany pogodowe, gorąco, mróz, skażenia), czynniki związane ze stylem życia: alkohol, ostre, mocno przyprawione potrawy, negatywne emocje, spora ilość stresu oraz generalizując, niezbyt zdrowe nawyki. Szkodzą przeróżne środki czystości te domowe jak i kosmetyczne, zawierające silne detergenty, rozpuszczalniki.. ale też szorstkie powierzchnie jak np. szorstka gąbka. Dodatkowo bardziej wrażliwą skórę mają młodsze osoby i kobiety, szczególnie w konkretnych momentach cyklu miesiączkowego (tak, mężczyźni znowu mają lepiej..).

Czego unikać:

Przede wszystkim kosmetyków myjących o pH zasadowym i silnych środków powierzchniowo czynnych, detergentów (SLS i SLES szerokim łukiem najlepiej), toników i żeli wodno-alkoholowych. Ponadto odradza się olejki zapachowe i wyciągi roślinne i biologiczne (nikt w końcu nie powiedział, że wszystko naturalne dla każdego jest dobre). Warto również zwrócić uwagę na twardość wody (czyli zawartość głównie jonów wapnia i magnezu), gdyż może się okazać, że nawet "zwykła" woda nas podrażnia.

Co wybierać:

Po pierwsze w miarę możliwości jak najprostszych w składzie kosmetyków, nie zawierających już wyżej wspomnianych substancji powierzchniowo czynnych. Warto używać preparatów o pH bardziej kwasowym oraz składających się głównie z bardziej tłustych składników i mających na celu natłuszczanie skóry. Tak naprawdę dla skóry wrażliwej "im mniej tym lepiej".

Jednak zwracam uwagę na oleje mineralne, wazelinę, parafinę, olej parafinowy. Są to substancje pochodzące z destylacji ropy naftowej, dają wrażenie silnego natłuszczenia skóry, co jest dosyć mylne. Tworzą nieprzepuszczalną błonę, zatrzymując w skórze wszelkie substancje, nie tylko wodę, ale również te, których organizm potrzebuje się pozbyć i nie pozwalają na wchłanianie dobrych odżywczych związków zawartych w kosmetykach. Efekt przy tego typu skórze może się okazać niezbyt ciekawy..

źródła: "Kosmetologia i farmakologia skóry" Marie-Claude Martini, wcześniej zdobyta wiedza z innych materiałów

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka