sobota, 21 czerwca 2014

Skóra tłusta

Czym się charakteryzuje tłusta skóra?

Najczęściej występuje w okresie dojrzewania, u kobiet w ciąży oraz kobiet odstawiających tabletki antykoncepcyjne, gdyż ten typ skóry jest dosyć zależny od zmian hormonalnych. Im starsi jesteśmy, tym nasza skóra traci na wilgoci i tłustości. Dlatego następstwem po skórze tłustej może być skóra mieszana, a później sucha. Zdarza się również, że ten typ skóry zostaje u osób dorosłych. Wtedy skóra może się wolniej starzeć, nie tworzą się drobne zmarszczki, ale za to łatwiej o pojawianie się zmarszczek głębokich.

Wyróżnić można dwa rodzaje skóry tłustej: skóra tłusto-wilgotna i skóra tłusto-sucha. Najczęściej skóra tłusta jest wilgotna, ale może się zmienić w suchą przez zmiany klimatu, długotrwały stres czy też przez nieodpowiednią pielęgnację.

Jak ją rozpoznać?

Tłusta skórę najprościej rozpoznajemy po błyszczeniu się i rozszerzonych porach. Podatna na powstawanie wyprysków, chorób typu trądzik. Poza tym jest dość gruba, odporna na podrażnienia, mało przezroczysta. Jednak przy skórze tłusto-suchej wyraźnie można odczuć, że jest mało elastyczna i mało napięta. Tłustość skóry łatwo sprawdzić za pomocą bibułki - wchłonie ona tłustą warstwę i stanie się przezroczysta.

Jak powinniśmy dbać o tłusto-wilgotną skórę?

Powinniśmy unikać produktów o tłustej konsystencji. Przy tym typie skóry możemy używać intensywniejszych produktów niż przy innych typach. Jednak trzeba uważać, bo nie można jej za bardzo odtłuścić. Jest to najodporniejszy typ skóry, ale przesada z zasadowymi mydłami, alkoholem czy silnymi substancjami zmydlającymi może zaszkodzić.

Niektóre książki zalecają alkoholowe toniki, a inne odradzają - stąd uważam, że warto zrezygnować z nich i zrobić sobie samemu naturalny tonik ściągający (link tutaj). Żel do mycia powinien usuwać nadmiar łoju, ale nie pozbawiać skóry jego obecności całkowicie. Kremy natomiast jak najbardziej lekkie. Mocne cotygodniowe peelingi mechaniczne są jak najbardziej w cenie. Kąpiele parowe z rumianku czy melisy poradzą sobie z zaskórnikami, krzem zmatowi skórę. Warto korzystać też z produktów zawierających substancje antyseptyczne, gdyż na tłustej powierzchni skóry łatwo o zanieczyszczenia. Można zwrócić uwagę na kosmetyki normalizujące, przywracające równowagę hydrolipidową - mogą okazać się bardzo pomocne. Ponadto można spróbować produktów na bazie siarki organicznej z wyciągami z roślin kapustnych.

W przypadku wystąpienia skóry tłusto-suchej - najlepiej znaleźć powód utraty wilgotności skóry i postarać się go usunąć. Należy szukać wtedy produktów o małej zawartości lipidów, a dużej zawartości wody. Niekiedy trzeba nawilżać taką skórę kilka razy dziennie. Najlepiej postawić na delikatne produkty, które nie podrażnią i nie wysuszą skóry, a ją bardzo dogłębnie nawodnią.

Tego m.in. szukaj w składzie:
  • oleje: z aloesu, Jojoba (Jojoba Oil), z orzechów Macadamia (Macadamia Ternifolia Oil), z pestek winogron, karotenu
  • ekstrakty: z kory chinowej, dębowej, oczaru wirginijskiego (Hamamelis Virginiana Extract), rumianku (Chamomilla Recutita Extract), melisy (Melissa Officinalis Extract), mirtu (Myrtus Communis Extract), ratanii (Krameria Triandra Extract)rozmarynu (Rosmarinus Officinalis Extract), szałwii, kosańca, pięciornika, Ylang-Ylang, nagietka (Calendula Officinalis Extract), kasztanowca (Aesculus Hippocastanum Extract)
  • witaminy: A (Retinol) i E (Tocopherol)
  • kwasy AHA, sole glinu, związki amonu, goryczki, garbniki, mocznik (Urea), krzem

źródła:
Kosmetologia i farmakologia skóry - Marie-Claude Martini, 
Chemia piękna - Marcin Molski,
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X.Petsitis, K.Kipper
Kosmetyka - Erika Fink

1 komentarz :

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka