sobota, 5 lipca 2014

Skóra starcza

Jakie są przyczyny starzenia się skóry?

To, w jakim tempie starzeje się nasza skóra zależy od uwarunkowań genetycznych, ale też w bardzo dużej mierze od czynników zewnętrznych.

Ekspozycja na słońce - promienie UV docierające do głębszych warstw skóry powodują wyzwalanie wolnych rodników, przez które szybciej tracimy elastynę i kolagen, czyli białka odpowiedzialne za elastyczność skóry i jej zdolność do odzyskiwania pierwotnego kształtu (tak jak z balonikiem - kiedy trochę naciśniemy zaraz wraca do pierwotnej formy, ale gdy nie ma w nim powietrza, jest zwiotczały).

Zwiększona utrata wody - kiedy pojawiają się na naszej skórze zmarszczki, zwiększa się również jej powierzchnia, co za sobą niesie zwiększenie parowania z niej wody

Naruszenie warstwy ochronnej skóry - z wiekiem wszystko zmniejsza swoją wydajność, więc brakuje nie tylko wody, ale również naturalnych czynników nawilżających oraz lipidów w postaci łoju. Brak tych związków oznacza naruszenie naturalnej warstwy chroniącej naszą skórę, przez co jest ona znacznie bardziej wrażliwa na podrażnienia chemiczne i fizyczne.

Czym my w dużej mierze się przyczyniamy do starzenia się skóry:
  • paleniem papierosów
  • małą ilością snu
  • niezdrowym odżywianiem się
  • częstym spożywaniem alkoholu
  • częstym opalaniem się
  • szkodliwymi substancjami wysuszającymi i podrażniającymi skórę
Najwięcej uszkodzeń skóry związanych z jej starzeniem się powstaje już przed 20. rokiem życia i te uszkodzenia nie są możliwe do naprawienia - dlatego nieważne w jakim jesteście wieku, to Wy decydujecie na ile przyczynicie się do wyglądu Waszej skóry za 10, 20 i 30 lat :).

Jak pielęgnować skórę starczą?

Przede wszystkim trzeba dbać o to, by nie pogorszyć obecnego stanu. W tym celu należy pamiętać o kremach zapewniających ochronę przed promieniami słonecznymi, delikatnych, natłuszczających preparatach myjących i pielęgnacyjnych zawierających oleje roślinne takie jak: olej z awokado (Avocado Oil, Alligator Pear Oil), dzikiej róży (Rosa Canina), orzechów ziemnych (Arachis Hypogaea) i laskowych (Corylus Avellana), nagietka (Calendula Offiinalis), Jojoba (Jojoba Oil) oraz masło Shea (Butyrospermum Parkii).
Ponadto warte uwagi są ekstrakty roślinne: algi (Laminaria Digitata), aloes (Aloe Barbadensis, Aloe vera), kwiaty pomarańczy (Orange stalk extracts), róża (Rose Hipps Oil, Rosa Damascena, Rosa Centifolia), lawenda (Lavendula Angustifolia), rumianek (Chamomilla Recutita).

Ważne jest również korzystanie z produktów zawierających kwas hialuronowy (Hyaluronic Acid), kwas mlekowy (Lactic Acid), kwas kojowy (Kojic Acid) oraz witaminy A (Retinol), C (Ascorbic Acid), E (Tocopherol) i F (Linolenic Acid, Oleic Acid, Palmitic Acid, Stearic Acid). Wymienione powyżej witaminy są w starszym wieku szczególnie potrzebne, gdyż pomagają w "wyłapywaniu" wolnych rodników z organizmu.

Zrogowaciałe miejsca (pięty, kolana, łokcie) można usuwać za pomocą delikatnych produktów ścierających. Kosmetyki rozświetlające zwiększają napięcie skóry i działają filmotwórczo, dlatego wygładzają powierzchowne zmarszczki, a produkty z kwasem kojowym zmniejszą przebarwienia. Warto również korzystać z maseczek nawilżających i natłuszczających, ampułek nawadniających i rewitalizujących. Natomiast jeśli chodzi o tonik, ważne jest, żeby był bezalkoholowy, odświeżający i odżywczy - dodatek miłorzębu, kwiatów pomarańczy lub róży zadziała kojąco na skórę.

Dużo ważniejsze od ogólnej pielęgnacji starzejącej się skóry jest chronienie jej przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami, więc wszystkie preparaty, z którymi skóra ma do czynienia, powinny być możliwie jak najmniej drażniące i szkodliwe. W pielęgnacji tej skóry powinna być stosowana zasada "tak dużo, jak to konieczne, tak mało jak to możliwe", co zresztą tyczy również się innych typów skóry, wszelkie nadużycia są w stanie poważnie zaszkodzić.


Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie, znajdującej się w poście poniżej - bardzo pomoże mi to w projekcie wakacyjnym :)

źródła: Kosmetologia i farmakologia skóry - Marie-Claude Martini
Chemia piękna - Marcin Molski
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X. Petsitis, K. Kipper
Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych - Erika Fink

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka