piątek, 22 sierpnia 2014

Olej z awokado (Persea Gratissima Oil)


Olej z awokado (Persea Gratissima Oil, Avocado Oil, Organic Virgin Avocado Oil) tłoczony jest z owoców awokado, wiecznie zielonej rośliny występującej w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Awokado jest znane głównie od strony kuchni, gdyż może stać się "zamiennikiem" masła, dobrze służy osobom chorującym na miażdżycę oraz nadciśnienie, ale to nie jedyne jego zasługi.

Skład oleju z awokado
  • witaminy: A, B, D, E, H, K, PP; kwas linolowy i arachidonowy
  • nienasycone kwasy tłuszczowe: palmitoleinowy (80%), linolowy, mirystylowy, oleinowy, palmitynowy
  • triterpen: skwalen
  • lecytyna, histydyna, chlorofil, fitosterole
  • awokadyna
Witamina A - przeciwutleniacz, niweluje wolne rodniki, reguluje proces rogowacenia skóry, przyspiesza regenerację komórek i podziały mitotyczne.
Witamina B - pomaga w pielęgnacji suchej skóry z łuszczącym się naskórkiem jak i w leczeniu łojotoku i dyskeratozy (pamiętajmy, że wit. PP to poniekąd witamina B3, a wit. H to witamina B7).
Witamina D - zapobiega stanom zapalnym skóry oraz łagodzi ich przebieg.
Witamina E - przeciwutleniacz, niweluje wolne rodniki, działa przeciwzmarszczkowo.
Nienasycone kwasy tłuszczowe - w głównej mierze spełniają funkcję regeneracyjną i ochronną.
Skwalen - triterpen znajdujący się w naturalnym łoju skórnym człowieka (ok. 5%), działa przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo.
Lecytyna - zmiękcza skórę i włosy, przeciwdziała ich wysuszaniu oraz wspomaga wchłanianie substancji do jak najgłębszych warstw naskórka.
Chlorofil - wykazuje właściwości antyseptyczne i ściągające, co pomaga szczególnie przy skórze tłustej, a przy okazji sprawia, że staje się jędrna i sprężysta.
Awokadyna - działa regenerująco. Hmm.. chyba już wiemy skąd wzięła się nazwa awokado.

Jak widać olej z awokado ma wiele zalet i nie sposób ich nawet wszystkich wymienić. Jest łatwo przyswajalny przez skórę i stosuje się go do kosmetyków aktywnych biologicznie, ochraniających skórę, takich jak olejki do opalania i odżywek do włosów. Rzadko można go spotkać w czystej postaci, a taka właśnie jest najbardziej wartościowa.

Znaleziony zabieg na włosy

Na wilgotne włosy nałóż niewielką ilość oleju z awokado. Podsusz je delikatnie suszarką, żeby otworzyć pory włosów, jednocześnie zwiększając wchłanialność preparatu. Pozostaw na 15 min, a następnie zmyj. Nada to włosom połysku, elastyczności oraz je wzmocni.


źródła:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii - Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak
Słownik kosmetyczny - H.Fey, X. Petsitis
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X. Petsitis, K. Kipper
Kosmetyka - Erika Fink
www.ufranciszka.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka