sobota, 3 stycznia 2015

Codzienna pielęgnacja twarzy

Odpowiednia pielęgnacja twarzy jest kluczem do przyswajania wszystkiego co najlepsze z kremów oraz promiennego wyglądu przez cały dzień, dlatego warto o niej pamiętać.

Rano

Bardzo ważne jest odświeżenie twarzy po nocy. Musi być czysta i gotowa na przyjęcie pielęgnacyjnych składników z kremu. Dlatego trzeba jej zapewnić odpowiednie oczyszczanie. Oto mały plan działania, zależnie od tego, czego używasz do oczyszczania skóry.

Żele myjące do twarzy

1. Najpierw zwilżamy twarz wodą
2. Nakładamy na dłoń żel w ilości odpowiadającej wielkości orzecha laskowego
3. Kolistymi, delikatnymi ruchami rozprowadzamy żel na twarz i szyję
4. Zmywamy żel wodą
5. Nasączamy dwa waciki tonikiem do twarzy i delikatnie przecieramy nimi umytą skórę

Mleczka myjące lub specjalne kremy oczyszczające

1. Nakładamy na dłoń kosmetyk, tak samo jak w przypadku żelu - wielkości orzecha laskowego
2. Rozprowadzamy na twarz i szyję
3. Kładziemy na twarz nasączoną frotową chusteczkę lub odpowiednio przygotowaną do tego ściereczkę
4. Trzymamy mniej więcej pół minuty by utrzymać ciepło, dzięki któremu otworzą się pory i zwiększy się ukrwienie skóry
5. Usuwamy frotową chusteczką (lub ściereczką) mleczko z twarzy
  • można to również zrobić suchym wacikiem lub chusteczką celulozową
  • ewentualnie można zamiast wycierania obmyć twarz i szyję ciepłą wodą
6. Nasączamy 2 waciki tonikiem i delikatnie przecieramy

Chusteczki oczyszczające

Można je używać zamiast żelu, mleczka, a nawet toniku, gdyż jednocześnie oczyszczają i tonizują skórę twarzy. Delikatnie przecieramy nimi skórę kolistymi ruchami.

Po co tonik?

Tonik usuwa pozostałości preparatu myjącego z twarzy, tonizuje ją, dodatkowo odświeża. Zależnie od jego przystosowań może również w pewnym stopniu łagodzić skórę, matować czy też nawilżać. Należy pamiętać, że tonik nie oczyszcza twarzy tak dokładnie jak np. żel, dlatego nie da się nim go zastąpić.

Kremy na dzień, pod oczy, balsamy do ust

Dość ważna rzecz - serum i krem pod oczy stosujemy przed kremem na dzień. Dlaczego? Kremy do twarzy są bardziej gęste niż serum i preparaty pod oczy i pomaga im lepiej wchłonąć się w skórę. Zasada od najlżejszych jest ważna, gdyż kosmetyki nałożone po kremie nie zostaną całkowicie wchłonięte przez skórę.

1. Na połowę twarzy przypada ilość emulsji równa wielkości ziarenka kawy
2. Kremy pod oczy - ważne jest, by pamiętać o bardzo delikatnym wklepywaniu preparatu od zewnątrz w kierunku nosa. Najlepiej zapomnieć w ogóle o przecieraniu tego fragmentu skóry, która jest w tym miejscu cienka i delikatna, gdyż można tym samym spowodować szybsze pojawienie się zmarszczek pod oczami.
3. Krem na dzień do twarzy - wyróżniamy 3 kroki

  • zaczynamy od środka czoła - kolistymi ruchamy rozprowadzamy krem w kierunku skroni
  • następnie to samo powtarzamy od środka nosa w stronę uszu
  • na koniec jeszcze raz to samo, tym razem od brody, w kierunku kącików ust, a potem skroni
Krem rozprowadzamy od środka do zewnątrz. Niektórzy naciągają sobie operacyjnie skórę, ale ten sposób jest nienaturalny i dość interwencyjny. Nakładając krem na zewnątrz działamy nieco podobnie, lecz jest to znacznie naturalniejsze. Taki masaż podczas nakładania kremu to ważny codzienny zabieg, który nasza skóra z pewnością polubi i może znacznie poprawić jej wygląd.

4. Balsamy do ust - najlepiej nakładać je jednym palcem, delikatnymi kolistymi ruchami od środka do kącików.


Wieczorem

Na noc trzeba dokładnie zmyć cały makijaż i wszelkie zanieczyszczenia, jakie złapała nasza skóra w ciągu całego dnia. Nie wolno polegać na samej wodzie. Przemywanie twarzy samą wodą po całym dniu jest jak przemycie brudnych, zaschniętych naczyń wodą. Teraz wyobraź sobie, że takie przemyte samą wodą naczynia kładziesz na poduszkę. Chciałabyś potem na niej spać?

1. Zmywamy makijaż - nasączamy wacik preparatem do demakijażu i delikatnie, powoli przecieramy od brwi w dół oka. Nie trzemy skóry, gdyż jest tam bardzo delikatna i skłonna do zmarszczek.
2. Oczyszczamy i tonizujemy skórę twarzy - wszystko tak samo jak rano.
3. Wklepujemy żel pod oczy i krem na noc. Jednak zastanówmy się, na ile jest ten krem nam potrzebny. W nocy nasza skóra również powinna odpoczywać i swobodnie oddychać, więc jeśli Twoja skóra nie potrzebuje co noc mieć nakładanego kremu, to na siłę tego nie rób, daj jej czasem żyć po swojemu. Natomiast jeśli Twoja skóra rano jest w słabej kondycji to nakładaj krem, ale nie przesadź z ilością, by nie blokować jej naturalnych procesów.


główne źródło:
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X.Petsitis, K.Kipper

1 komentarz :

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka