niedziela, 10 maja 2015

Szminki #2

Sephora (odcień nieznany),
Oriflame Pure Colour Warm Fuchsia
Jak temperatura wpływa na szminkę?

Zmiany temperatury mogą powodować wypacanie się szminki lub też jej krystalizację. Mogą, ponieważ o reakcji szminki na temperaturę decydują zawarte w niej składniki. Zmiany temperaturowe na powierzchni szminki nie od razu świadczą o psuciu się produktu, a czasem nawet są one odwracalne. Najlepiej jednak przechowywać szminkę w temperaturze 20-25 stopni, wtedy będzie najdłużej zdatna do użycia.

Szminka szmince nie równa

A dlaczego? Dlatego, że mając tą samą bazę mogą się różnić ze względu na zawartość pigmentów. Dobrze kryjąca kremowa kolorowa szminka może być bardziej sucha i sztywna niż ta mniej kryjąca jak również odmiana perłowa. Perłowe szminki mają odpowiednie perłowe pigmenty, są raczej bardziej przezroczyste niż zwykłe i lekkie.

Jeśli chodzi o szminki określane mianem długotrwałych lub też odpornych na pocałunki to.. no cóż, podobno nie powinny odbijać się na niczym, ale wątpię, by każda w 100% tak działała. Szczególnie, że zjedzenie sałatki z jakimś sosem, wcześniej nałożony balsam mogą zmniejszyć jej działanie. Oczywiście długotrwałe szminki są najbardziej suche, więc jeśli ktoś ma problem z suchą skórą, to nie będzie czuł się w nich dobrze. Najlepiej wtedy zmienić szminkę na zwykłą kremową lub specjalną z dodatkową "porcją" substancji nawilżających. Może mniej trwalsze, ale na pewno bardziej komfortowe.

Co może znajdować się w prostej, klasycznej szmince?

Oprócz pigmentu kolorowego i/lub perłowego znajduje się tam przede wszystkim wosk, olej i emolient. W sumie można by wymienić tylko emolient, bo woski i oleje emolientami są. Przykładowo: lanolina, olej rycynowy, wosk pszczeli, olej jojoba, silikony, parafiny.
Resztę często stanowi modyfikator wosków (np. wazelina, syntetyczna lub acylowana lanolina), perfum, czynnik aktywny, napełniacz, konserwant lub antyoksydant.
Czynnik aktywny ma działać nawilżająco, stosuje się np. ekstrakt z aloesu, beta-karoten, octan tokoferolu, pantenol. Natomiast pod nazwą "napełniacz" kryją są substancję nadające szmince odpowiednią formę i poziom zmatowienia, np. mika, krzemionka, skrobia, nylon.

źródła:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii - zespół Sarbak
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X. Petsitis, K. Kipper
Encyklopedia urody - Sarah Stacey, Josephine Fairley

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka