piątek, 5 czerwca 2015

Uratuj swoją skórę zanim będzie za późno

Na zmarszczki pracujemy od najmłodszych lat. To prawda. Dlatego warto od najmłodszych lat zapobiegać starzeniu się skóry. Niestety młode osoby nie przejmują się tym, jak będzie wyglądać ich skóra za kilka lat. Później pojawiają się pierwsze zmarszczki i zaczynają się rozpaczliwe próby uratowania skóry przed starością. Przykro to mówić, ale.. za późno..

Oczywiście nie zamierzam namawiać nastolatek do używania kremów przeciwzmarszczkowych, oj nie. Dbanie o skórę to nie tylko kosmetyki. Nie ważne, ile masz lat. O młodą skórę zacznij walczyć już teraz, zaraz. Ja powiem Ci jak :).

Dlaczego skóra się starzeje? Jest to spowodowane niszczeniem, wiotczeniem włókien kolagenowych i elastynowych, czyli głównych budulców naszej skóry. Największymi wrogami tych cennych "cegiełek" są promienie UV i wolne rodniki. One w największym stopniu sieją spustoszenie na powłoce naszego ciała. Tak więc pierwszy i najważniejszy warunek młodej skóry - ochrona przed promieniowaniem UV. I to od najmłodszych lat. To nie kremy przeciwstarzeniowe uratują naszą skórę, a kremy z filtrami. Co nam da, że będziemy spieczeni jak kurczaki z rożna, skoro za 5-10-15 lat będziemy pomarszczeni jak balonik bez powietrza? Jeśli Twoim życiowym priorytetem jest mieć opaleniznę latem, to chociaż opalaj się wolniej. Nie musisz pierwszego dnia plażowania wyglądać jak czekoladka :). Opalasz się wolniej z kremami z wyższym filtrem - wolniej starzeje się skóra, opalenizna jest równiejsza i trwalsza. Jeśli nie musisz być koniecznie opalona na brązowo - punkt dla Ciebie, chroń skórę SPF-ami, a będziesz dłużej piękna i młoda, zaufaj mi :).

A może tenis?
Skóra kocha oddychanie, ruch i świeże powietrze. Wiesz czemu jako małe dziecko miałaś piękną, gładką skórę? Nie, nie tylko dlatego, że byłaś młoda. Jako dziecko oddychasz głębiej, więcej się ruszasz i spędzasz więcej czasu na świeżym powietrzu. Dlaczego zrezygnowałaś z tak cudownego środka na "wieczną" młodość? Przecież masz go na wyciągnięcie ręki :). Wyjdź na spacer, nie po mieście, ale po parku, lesie, gdzieś, gdzie nie czuć aż tak spalin samochodowych. Jeśli nie palisz papierosów - brawo, Twoja skóra z pewnością Cię kocha. Jeśli jednak palisz.. masz powód do rzucenia, albo chociażby zrezygnuj z papierosa na czas spaceru. Ponadto ucz się oddychać głębiej. Kiedy tylko możesz staraj się wdychać powietrze całą sobą, nie tylko płucami. W ten sposób dotleniasz odpowiednio wszystkie komórki ciała i usuwasz z nich szkodliwy dwutlenek węgla. Zacznij się ruszać! Jogging, rower, fitness, cokolwiek. Podczas wysiłku lepiej dotleniasz organizm, dzięki czemu pojawia się więcej kolagenu, skóra jest bardziej elastyczna i mocniejsza.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak duże ma znaczenie dla Twojej skóry to, co jesz. Dieta pełna zdrowych i świeżych produktów, szczególnie owoców i warzyw to przepustka do czystej, pełnej blasku skóry. Wątroba ciężko pracuje by odfiltrować z organizmu wszystkie szkodliwe substancje. Jeśli nie daje sobie w pełni rady, skóra jest brzydka i pełna krost. Warto starać się chociaż trochę jej pomagać i ograniczyć jedzenie pełne chemii i alkohol.

Dbaj o regularną dawkę głębokiego snu. To chyba najprostsze prawda :)? Skóra potrzebuje regeneracji po całym dniu walki ze środowiskiem zewnętrznym. Daj jej porządnie odpocząć. Dobrze też dla niej zrobisz, jeśli zmyjesz dokładnie makijaż przed treningiem, ale też po prostu wtedy, kiedy nie jest on konieczny.

Ostatnia bardzo ważna rzecz - nawilżenie. O to można dbać zawsze. Nawilżaj skórę od wewnątrz i od zewnątrz. Sucha skóra szybciej się starzeje. Pij dużo wody i nie zapominaj o balsamach nawilżających. Latem jak najbardziej zwykłe kremy z filtrem. W młodszym wieku raczej proste kremy, przeznaczone dla młodych osób. Warto też skorzystać z naturalnych sposobów jak olejki, naturalne masło Shea.

Nie lekceważmy naszej skóry. Największe znaczenie dla niej ma nasze pierwsze 18-20 lat życia. To od nich zależy, ile będziemy mieć problemów ze skórą w starszym wieku. Niektóre szkody są odwracalne, dlatego niezależnie od wieku staraj się stosować powyższe rady. Jednak szkody wyrządzone przed 20-stką z reguły nie są odwracalne, żadne kremy nie uczynią cudów cofnięcia czasu. Zacznij walczyć o swoją młodość już dzisiaj :).

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka