środa, 10 lutego 2016

Puder do twarzy

Pudry do twarzy dzielimy na dwa typy - prasowane (kompaktowe) i sypkie. Zasadniczo ich składy nie różnią się drastycznie, ale w działaniu można wskazać pewne różnice. Najczęściej puder kompaktowy działa na zasadzie "maski", podczas gdy sypki jest delikatniejszy i bardziej transparentny. Ten drugi wypada w tym przypadku lepiej jeśli chodzi o naturalny i elegancki wygląd. Jednak prawda jest taka, że transparentność pudru tak naprawdę zależy od składu, a nie od jego rodzaju.
Co może zawierać puder?
 • talk - baza pudru, równomierne rozprowadzanie, wyrównywanie kolorytu
 • kreda - matowienie skóry, wyrównywanie kolorytu, wchłanianie sebum
 • kaolin - baza pudru, równomierne rozprowadzanie, zakrywanie niedoskonałości, wyrównywanie kolorytu, wchłanianie sebum, poprawia przyczepność do skóry
 • skrobia - matowienie skóry, równomierne rozprowadzanie, wchłanianie sebum
 • mika - substancja spulchniająca puder, ogólne zwiększenie zdolności aplikacyjnych
 • stearynian cynku, magnezu - substancje wiążące, równomierne rozprowadzanie, poprawia przyczepność do skóry
 • azotek boru - równomierne rozprowadzanie, ogólne zwiększenie zdolności aplikacyjnych, poprawia przyczepność do skóry, wygładzenie skóry, wchłanianie sebum
 • dwutlenek tytanu, tlenek cynku, tlenek żelaza (III) - pigment, zakrywanie niedoskonałości, wyrównywanie kolorytu
Jakie warunki spełnia dobry puder?
 • pokrywa skórę równomiernie i nie nadaje jej efektu szorstkości, a wręcz odwrotnie - nadaje jej jedwabistości
 • nie odkłada się w zmarszczkach skóry - można to sprawdzić nakładając odrobinę na grzbiet dłoni
 • nie pyli się zanadto i nie jest tłusty - przy pudrach prasowanych
 • nie bieli przy nakładaniu - czyli nie brudzi za bardzo wszystkiego wokół i nie zostawia zaraz po nałożeniu efektu "białej twarzy"
Występują również pudry, które można stosować zarówno na sucho jak i na mokro. Taki puder sprawdza się u osób z tłustą cerą, gdyż nakładanie go na mokro z powodzeniem może zastąpić podkład. Nie należy mylić go z jakimiś musami itp., na mokro to znaczy, że nadaje się do tego, by nakładać go za pomocą mokrej gąbeczki. Uwaga! Jeśli puder nie jest przeznaczony do stosowania na mokro, nie próbuj go w ten sposób używać - sprawisz, że puder się "sklei" i stanie się bezużyteczny!

Należy pamiętać, że żadnego pudru nie nakłada się bezpośrednio na skórę. Zawsze używa się go na nakremowaną twarz lub też na podkład. Puder co prawda może zawierać składniki przyswajalne dla skóry, ale jest ich zbyt mało, by mógł on pełnić funkcje pielęgnacyjne. Dlatego stosuje się go tylko w celu czasowej poprawy wyglądu zewnętrznego.


A co z osobami o suchej skórze? Najlepiej by po prostu dbały o nawilżenie skóry, a puder stosowały jak najmniej. Jeśli jest taka potrzeba, to wystarczy cienka warstwa delikatnego pudru, który nie wchłania za bardzo sebum. Czytałam kiedyś, że sypkie pudry bardzo mocno wchłaniają sebum i przez to nie poleca się ich osobom o suchej skórze, ale radzę póki co nie uznawać tego za coś pewnego, bo nie pamiętam skąd mam tą informację, więc niczym nie mogę jej poprzeć. Jednak myślę, że to nie zawsze się sprawdza, bo wszystko zależy od składu, czyli od ilości substancji wchłaniających sebum.

źródła:
Kosmetyka ozdobna i pielęgnacja twarzy - X. Petsitis, K. Kipper
Chemia w kosmetyce i kosmetologii - Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka