czwartek, 11 sierpnia 2016

Wolne rodniki

Wolne rodniki to bardzo reaktywne atomy (lub ich grupy) posiadające niesparowany elektron. Powstają jako produkty pośrednie w procesie metabolizmu komórek. Nasz organizm posiada pewne akceptory wolnych rodników oraz enzymy, które przekształcają je np. w wodę i tlen.

Wolny rodnik artystycznym okiem Sy
Wolne rodniki mogą utleniać substancje budulcowe włókien skóry, powodując tym samym ich degradację. Promienie słoneczne - promieniowanie UV - powoduje wzmożone powstawanie wolnych rodników i nie zawsze organizm jest w stanie sam sobie z nimi poradzić. Wtedy doprowadzają do utleniania struktur budulcowych co niesie za sobą nieodwracalne zmiany - powstawanie zmarszczek, spowodowane wiotczeniem włókien kolagenowych i elastynowych (efekt utleniania białek je budujących, keratyny i elastyny), przebarwienia skóry. Są głównym powodem szybkiego starzenia się skóry.

Jednak wolne rodniki atakują nie tylko komórki budujące włókna skóry, a również inne białka, tłuszcze, a nawet DNA komórki. Nie tylko przyspieszają starzenie się skóry i powodują jej wysuszanie, ale również mogą mieć duże znaczenie w powstawaniu różnych chorób, np. nowotworów, cukrzycy, miażdżycy, choroby Alzheimera, demencji starczej. Chorób jakie mogą powodować jest znacznie więcej niż wymieniłam. Ich nadmiar w naszym organizmie znacząco przyczynia się do utraty zdrowia i urody.

Co powoduje zwiększenie powstawania wolnych rodników?
  • promieniowanie słoneczne
  • alkohol
  • papierosy
  • długotrwały stres i przemęczenie
  • zanieczyszczone środowisko
  • "śmieciowa" żywność
  • częste infekcje
  • częste spożywanie potraw mocno grillowanych i wędzonych
  • zbyt duża ilość leków
  • bardzo intensywny trening - ze względu na przyspieszenie przemiany materii
Wolny rodnik atakuje inną cząsteczkę,
zabierając jej elektron - artystycznym okiem Sy
Pragnę zaznaczyć, że obecność wolnych rodników w naszym organizmie jest całkowicie normalna. W zdrowym ciele występują one w równowadze z antyoksydantami i nie zagrażają organizmowi. Pewna ich ilość jest organizmowi nawet potrzebna, ponieważ pomagają w zwalczaniu niektórych mikroorganizmów chorobotwórczych. Wolne rodniki zaczynają być problemem, którego nie można ignorować, kiedy w organizmie występuje ich nadmiar.

Każdego dnia powinniśmy dbać o to, by zapobiegać wolnym rodnikom. Ich głównym wrogiem są przeciwutleniacze (antyoksydanty), do których należą m.in. witaminy A, E i C, karotenoidy, flawonoidy. Warto dostarczać organizmowi antyutleniaczy zarówno poprzez odpowiednią dietę jak i poprzez kosmetyki. Warto spożywać świeże owoce i warzywa, pieczywo razowe, kaszę, ryby, oleje roślinne, jajka, pomidory (które zawierają niezwykle silny przeciwutleniacz - likopen) oraz pić zieloną herbatę (nie tylko zieloną, inne napary bogate w flawonoidy również spełnią swoją rolę). Zdrowa dieta pełna witamin i minerałów, nie tabletki - poprzez tabletki łatwo doprowadzić do zbyt dużej ilości antyoksydantów, a to również nie jest zdrowe dla organizmu. Dążymy do wyrównywania poziomu wolnych rodników i przeciwutleniaczy, nie do nadmiaru któregokolwiek z nich.
Przykładowy schemat działania wolnego rodnika na komórkę organizmu.
Teraz łatwiej sobie wyobrazić, co dzieje się z organizmem pod ich wpływem.
Nic dziwnego, że to głównie dzięki nim wiotczeje skóra i powstają zmarszczki.

Przemysł kosmetyczny również oferuje nam swoją pomoc, stosując w swoich produktach przeciwutleniacze, te same, które możemy dostarczać z żywnością, ale również syntetyczne. Naturalne oleje roślinne mogą okazać się tutaj ważnym elementem zarówno od strony żywieniowej jak i kosmetycznej, ze względu na ich częstą zawartość wartościowych przeciwutleniaczy. Ale to nie wszystko. Ważne jest, by ograniczyć źródła powstawania wolnych rodników, czyli ograniczyć ekspozycję ciała na promieniowanie słoneczne, unikać spożywania dużych ilości alkoholu, palenia papierosów, nadmiernego stresu. Warto zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku, ale nie tylko tego biernego, ale przede wszystkim aktywnego. Nie trzeba się bać aktywności fizycznej, która przyspiesza metabolizm - wystarczy łączyć ją ze zdrową dietą, wysiłek fizyczny to zdrowie i jest potrzebny naszemu organizmowi, nawet w walce z wolnymi rodnikami. A każdy przyzwoity trener potwierdzi, że aktywność fizyczną powinno się łączyć ze zdrową i zbilansowaną dietą.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka